Dobrý den.
Chtěla bych se prosím zeptat.
V dubnu 2023 jsem měla klíště na levé ruce. Klíště jsem odstranila, ranku vydezinfikovala. Neměla jsem žádnou reakci, žádný flek a podobně. Po měsíci začalo brnění a pálení nohy, urputné křeče a záškuby v noze. Po pěti měsících běhání po doktorech a nemocnicích mi na neurologii zjistili neuroboreliozu- zjištěno z lumbálky.
Byla jsem přeléčena ceftriaxonem na infekčním oddělení 21 dnů.
Brnění nohy po jedenácti měsících ustalo ale mám sensitivní a motorické postižení nervu L4 a L5, stále velké bolesti v nervu u nohy od paty až po kyčel, slabé svaly, krátkodobou paměť....pan doktor z infekčního mi říkal že když budu brát vysoké dávky vitamínu B a nechám se očkovat proti encefalitidě, klíšťata na mě nepůjdou. Myslíte si že to má nějakou souvislost?
Dál by mě zajímalo jakým způsobem se z těla vyloučí mrtvé borelie? Je možné, když mám autoimunitní onemocnění, reaguje moje tělo na mrtvé borelie ve svalech bolestí? Omlouvám se za možná stupidní otázky ale jsem naprostý laik a hledám pomoc kde se dá ... chápu to, že vakcína na boreliózu ještě není ale je vůbec nějaká jiná možnost léčby k tomu aby žil člověk bez bolesti tak jako dřív? Třeba i přírodní cestou? Bylinky atd...
Děkuji za odpověď a držím palce ve vašem výzkumu ❤️
S pozdravem Lenka Vytisková.
Vážená paní Vytisková,
Vaše otázka se z větší části týká spíše medicíny než vědy, ale jelikož obě oblasti jsou dost propojeny a naše zkušenosti s klíšťaty a jimi přenášenými patogeny jsou dost rozsáhlé, odpovíme aspoň na tu část otázky, která se týká vědy.
V poslední době se aktivita klíšťat zvýšila a mírné klima, které teď máme v Česku a celé Evropě, vedou k tomu, že je možné setkat se s klíštětem už i v únoru a dokonce i v lednu. Po kousnutí klíštětem potřebují patogeny, které klíště přenáší, nějaký čas pro přesun do hostitele. Mezi klíšťaty přenášené patogeny, které jsou nejvýznamnější pro zdraví člověka, patří virus klíšťové encefalitidy a spirochety způsobující lymskou boreliózu (LB). Když mluvíme o spirochétách, myslíme tím velký komplex příbuzných spirochét (dnes je jich známo 23 druhů), které se vyskytují po celém světě. Jde o spirochéty komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato. Z 23 známých druhů je dnes alespoň 7 spojeno s nemocemi u lidí, a všec 7 druhů se hodně vyskytuje v České republice. Kožní reakce po kousnutí klíštětem jsou většinou spojeny s infekcí Borrelií afzelii, nemusí ale vznikat vždycky. To, co popisujete Vy, neuroborelióza, je ve většině případů spojena s infekcí Borrelií garinii (nebo Borrelií bavariensis). Zmiňovaný druh spirochét je znám tím, že poškozuje nervovou soustavu člověka, je těžko detekovatelný, pokud se symptomy neuroboreliózy nestanou zřejmé, a průběh onemocnění napodobuje i ostatní nemoci nervové soustavy, které nemusí nezbytně být spojené s lymskou boreliózou. Je dobře známo, že antibiotika zabíjejí borelie v raném stádiu infekce, jsou účinné proti replikujícím se formám spirochét (případ vzniku rychle viditelného kožního projevu LB). V případě neuroboreliózy je možné, že spirochéty pod vlivem imunitního systému člověka změní svou morfologii a je také možné, že ty alternativní formy bakterií budou více odolné vůči působení antibiotik. Více Vám poradí doktor, který se vyzná v neuroborelióze. Bohužel, i když antibiotika zabíjejí replikující se spirochéty, není známo, jak dlouho zbytky mrtvých spirochét přetrvávají v krvi postiženého pacienta a jakou škodu napáchají. Nevíme o žádném způsobu odstranění mrtvých borelií z organismu, nejspíše proto, že žádný neexistuje. Vědecké články pojednávají o možnosti propojení autoimunitních onemocnění se zbytky mrtvých bakterií přetrvávajících v organismu. Ale bohužel žádná jednoduchá odpověď v tomto smyslu na Vaši otázku neexistuje.
13. dubna budou přední vědci ze Spojených států prezentovat na online setkání objevy v oblasti diagnostiky a léčení LB, vývoji nových antibiotik a role ko-infekcí na zdraví člověka. Při registraci (zdarma) na tento seminář získáte přehled o nových výsledcích v této oblasti a třeba i odpovědi na Vaše otázky. Odkaz na seminář je zde https://livlymefoundation.org/conference/