HR Excellence in Science

Videoreportáže Život je věda

      

Entomologický ústav   Parazitologický ústav Ústav půdní biologie

 

Ústav molekulární biologie

rostlin

SoWa  Hydrobiologický ústav 

 

Život na Biologickém centru

 

Život na Entomologickém ústavu

 

Jak se dá bojovat proti kůrovcům pomocí jejich přirozených nepřátel? Co řídí biologické hodiny v mozku a proč nejsou lesy na Papui Nové Guinei rajskou zahradou? Dozvíte se v 2. dílu seriálu "Život je věda" o výzkumných výsledcích entomologů z Biologického centra AV ČR.

Další díl seriálu Život je věda od Jihočeské televize představuje činnost Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. Jak bojovat s huntingtonovou chorobou? O tom hovoří v reportáži Michal Žurovec - vedoucí laboratoře molekulární genetiky. Další výzkum se zabývá hormony u hmyzu, což může pomoci včelám i zemědělcům se škůdci. Zjistíme i proč z krajiny mizí motýli.

V dalším díle pořadu Život je věda od Jihočeské televize se podíváme za vědci z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd. Představíme si úspěšnou bioložku Kateřinu Sam, která získala prestižní evropský grant. Dozvíme se, jak se rostliny brání proti hmyzu. A jak toho některé druhy dokáží naopak využít. Prozradíme vám, jak dokonale se některé z nich přizpůsobily nízkým teplotám v zimě.

 

Život na Parazitologickém ústavu

Lidé v celé Evropě se v posledních letech čím dál častěji potkávají se štěnicemi. Tento malý, nepříjemný hmyz stále odolává i nejnovějším přípravkům na hubení. A navíc se k nám dostala i štěnice tropická, kterou vědci během aktuálního projektu našli už v několika zemích, včetně České republiky.

 

Vědci z Biologického centra se snaží přijít na to, jak se volně žijící organismy dokáží přeměnit na parazity a zkoumají dokonce i opačný jev, kdy se z hostitele opět vrátí do přírody. A také o tom, jak se sekvenuje koronavirus.

 

Plankton je stále pro vědce neprobádanou částí oceánu. Velkou neznámou byly až donedávna také mikroorganismy ve vodách kolem Antarktidy. Díky odtání ledovce mohli vědci odebrat vzorky z různé hloubky oceánu a zjišťují, jakou roli hrají v planktonu, takzvané diplonemy. Výzkumem se zAbývají vědci z parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

 

Klíšťata, tasemnice a další spoustu parazitů zkoumají vědci z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Čtvrtý díl seriálu "Život je věda" představuje ve 3 reportážích výběr z nejslibnějších výsledků jejich výzkumu: vývoj vakcíny proti lymské borelióze, objev látek likvidujících vir klíšťové encefalitidy a boj proti rybím parazitům zejména u konzumních ryb.

Další díl televizního seriálu Život je věda se natáčel v době koronavirové epidemie. Parazitologové hned v počátcích doby nouzové neváhali přesedlat ze svých výzkumných témat na novou akutní výzvu a začali pomáhat zdravotníkům. Hned v druhé půlce března 2020 spustili testování pacientských vzorků na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 a nedlouho poté se virologové zaměřili i na výzkum tohoto viru. Podílí se na testování protilátek pro léčbu pacientů s nákazou COVID-19, spolupracují na vývoji biosenzorů, které budou umět rozpoznat virus v prostředí nebo ve vodě. Nezapomínáme ale ani na naše tradiční úkoly, jimiž je rozkrývání přírodních tajemství Země. V poslední reportáži se ponoříme do dosud málo probádaného podmořského mikrosvěta. Vytvořili jsme genetický manuál pro zkoumání mořských prvoků, kteří jsou klíčovými zástupci planktonu a mají zásadní vliv na ekosystém oceánů.

V dalším díle pořadu Život je věda se podíváme na novou laboratoř funkční helmintologie, koukneme na endoparazity i imunitu u ryb.

 

Život na Ústavu půdní biologie

 

Půda je živý organismus naší planety. Věděli jste, že v jedné hrsti půdy je tolik organismů, jako je lidí na Zemi? Tento živoucí a nesmírně složitý systém studují vědci z Ústavu půdní biologie BC AV ČR. V 5. dílu seriálu Život je věda představují tři nejzajímavější témata výzkumu půdy.

Víte, že půda může pomoct řešit problém globálního oteplování? A víte, že v jediné jeskyni na světě, a to u nás v České republice, žije obrovská populace žížal, o které se dosud téměř nic neví? I to zkoumají vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR. Poznatky o půdě souhrnně popsali v nové, osmisetstránkové publikaci Živá půda, která bude brzy doplněna praktickou příručkou pro všechny, kteří obhospodařují půdu, od zemědělců po zahrádkáře. Tyto informace přináší Jihočeská televize ve třech reportážích ze seriálu Život je věda.

V tomto díle pořadu Život je věda od Jihočeské televize se podíváme za vědci z Ústavu půdní biologie Biologického centra Akademie věd. Koukneme se na žížaly - dokonalé ekosystémové inženýry, kteří pracují s uhlíkem v půdě. S Michalou Bryndovou vám představíme želvušky a díky putovní panelové výstavě se dozvíme základní informace o půdě a o tom, jak se dá zlepšit její stav.

 

Život na Ústavu molekulární biologie rostlin

 

Mohou rostliny pomoci s čištěním zamořené půdy? Pomůže nám chmel proti menopauze a rakovině? Budou nám viry i k něčemu dobré? Těmito otázkami se zabývají vědci z Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR, o kterých je 3. díl pořadu Život je věda.

Jak rostliny přijímají oxid uhličitý a co přesně se při tom děje? Proč se vypínají a zapínají geny v buňkách rostlin? Můžeme ochránit úrodu brambor pomocí virů? Těmito tématy se zabývá nový díl seriálu Život je věda, v němž Jihočeská televize přibližuje výzkum Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR.

 

Život na SoWě

 

Jak lze využít přírodní procesy k rekultivaci zničené krajiny po těžbě uhlí? Jak velké riziko představují sedimenty na dně přehrad, rybníků a řek? A co všechno dokáží vědci zjistit pomocí měření stabilních izotopů? Na tyto otázky odpovídá 6. díl seriálu Život je věda, který je věnován Výzkumné infrastruktuře SoWa.

V dalším díle pořadu Život je věda od Jihočeské televize se podíváme za vědci z výzkumné infrastruktury SoWa Biologického centra Akademie věd. Seznámíme se s knihou manželů Frouzových Aplikovaná ekologie. Také proč ekologové výzkumné infrastruktury chtějí objasnit vztahy mezi mikroby produkující metan a těmi, co jím živí a dozvíme se, jestli lze použít sedimenty ze dna nádrží jako stavební materiál.

Co vše dokážeme změřit díky unikátnímu experimentálnímu povodí? Kde se berou bubliny v rybnících a vodních nádržích? A kolik vody dokáže zadržet půda v krajině? Na tyto otázky odpovídá další díl ze seriálu Život je věda, který je věnován Výzkumné infrastruktuře SoWa.

 

Život na Hydrobiologickém ústavu 

 

Výzkum českobudějovických hydrobiologů z Biologického centra Akademie věd ČR ve 3 reportážích. Víte, jaká je kvalita vody v jihočeských nádržích a proč se stále rozšiřují sinice? Jak dopadla candátí krize na Lipně? A čím přispěla kůrovcová kalamita k zlepšení kvality vody v Plešném jezeře? Sledujte seriál Život je věda.

 

Život na Biologickém centru

 

 

 

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×