Cíl projektu
Cílem projektu je dobudovat a stabilizovat špičkové vědecké centrum zaměřené na komplexní studium složení a funkce ichtyocenóz (rybích společenstev) údolních nádrží a vybraných typů jezer. Během posledních cca 10 let se pod vedením prof. Jana Kubečky konstituovala v Hydrobiologickém ústavu BC AV ČR (dále HBÚ BC AV ČR) neformální pracovní skupina Fish Ecology Unit (dále FISHECU) zahrnující vedoucí vědecké pracovníky, mladé vědecké pracovníky, postdoktorandy a studenty doktorského, magisterského a bakalářského stupně. Tato velmi perspektivní skupina vypracovala komplexní metodiku studia rybích obsádek velkých stojatých vod (údolních nádrží a jezer) a dílčí postupy úspěšně aplikovala v řadě evropských zemí (VB, Nizozemí, Španělsko, Rakousko) i na jiných kontinentech (Srí Lanka, Filipíny, jezero Turkana v Africe, Portoriko). Komplexní přístup zahrnuje kombinaci pasivních i aktivních metod studia ryb s ohledem na jejich distribuci, populační ekologii a funkci v ekosystému.
Angažování špičkového odborníka z oboru hydroakustiky doc. Helge Balka z Norska v projektu umožní zdokonalení metod, zejména v oblasti využití vícekuželových echolotů a tzv. akustické kamery (Didson). Lze očekávat světově prioritní výstupy.
Dále plánujeme zavedení nového metodického přístupu - analýzy stabilních izotopů v rybách, který by ujasnil postavení konkrétního druhu, resp. ontogenetického stádia v potravních sítích studovaných ekosystémů. V rámci projektu bude uspořádán terénní kurz a jedna celosvětová konference k problematice funkce ryb v ekosystémech údolních nádrží.
Výstupy projektu:
- dobudování a stabilizace stávající pracovní skupiny FISHECU (= cílová skupina projektu)
- zapojení ČR do Evropské interkalibrační sítě,
- vědecké publikace,
- zahraniční stáže našich vědeckých pracovníků a studentů se zaměřením zejména na hydroakustiku a metodiku studia stabilních izotopů.