První přímé měření pohlcování světla jednotlivými bakteriálními světlosběrnými komplexy
Chlorozómy jsou specifické světlosběrné komplexy fotosyntetických bakterií, tvořené agregáty bakteriochlorofylových molekul a dalších fotosytneticky aktivních barviv. Jsou schopny absorbovat a přenášet energii dopadajícího světla s vysokou účinností, což umožňuje bakteriím s chlorozómy přežívat i v málo světlých prostředích. Struktura a funkce chlorozómů byla zkoumána celou řadou různých metod, které ale z různých důvodů neumožňovaly dostatečně poznat vnitřní uspořádání chlorozómů na molekulové úrovni. V této práci byla poprvé prováděna měření pomocí absorpce světla na jednotlivých izolovaných chlorozómech. To odhalilo nerovnoměrné vnitřní uspořádání chlorozómů a zároveň naznačilo, že předchozí publikované výsledky byly tímto uspořádáním negativně ovlivněny. Práce je tak zásadní i pro budoucí experimenty a správné pochopení principu fungování chlorozómů.
Práce byla z české strany financována z grantu GA206/09/037 Grantové agentury České republiky a vznikla díky spolupráci Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra s Tokyo Institute of Technology (Japonsko), The Pennsylvania State University (USA), a Ústavem fyzikální biologie (Jihočeská Univerzita).
- Furumaki S., Vácha František, Habuchi S., Tsukatani Y., Bryant D.A., Vácha M. Absorption Linear Dichroism Measured Directly on a Single Light-Harvesting System: The Role of Disorder in Chlorosomes of Green Photosynthetic Bacteria. Journal of the American Chemical Society 133(17): 6703-6710, 2011. [IF = 9.019]. Abstract / Full-text online