HR Excellence in Science
Datum: 17.06.2013

Pralesní hmyz konečně spočítán

Pralesní hmyz konečně spočítán

Většinu bohatství života na Zemi tvoří hmyz, pavouci, stonožky a jim podobní, jedním slovem členovci. A většina z nich žije v tropických lesích. Jenže ani po několika staletích pečlivé práce biologové nevědí, kolik druhů členovců v tropickém lese vlastně žije. Přesněji řečeno, nevěděli donedávna. Nyní na tuto otázku odpovídá právě vycházející, mimořádně detailní studie zkoumající členovce žijící od hrabanky až po vrcholky stromů v tropického lesa v Panamě.

Projekt IBISCA-Panama, vedený Yvesem Bassetem z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, zahrnoval 102 vědců z 21 zemí, včetně L. Čížka a V. Novotného z Biologického centra AV ČR. Ti po dva roky v pralese sbírali vzorky z jeřábů, horkovzdušných balónů i plošin umístěných vysoko korunách stromů. Třídění a určování sesbíraných 130 000 členovců zabralo osm let. Dnes tak už víme, že na 6 000 ha tropického lesa v Panamě žije přibližně 25 000 druhů členovců. Tato studie byla uveřejněna v prestižním vědeckém časopise Science 13. prosince 2012.

„Rozmanitost členovců je nepřekonatelná; máme jich zde dvacetkrát víc druhů než rostlin, zatímco na každý ptačí druh připadá 83 druhů členovců“, vysvětluje Basset. „Velkým překvapením je, že tropický les je jenom dvakrát druhově bohatší, než srovnatelně velká oblast jihomoravských lužních lesů a Pálavy, odkud známe téměř 12 000 druhů členovců. V jedné věci jihomoravské luhy tropické lesy Panamy dokonce předčí, a to v rychlosti těžby dřeva. Náš stát totiž na jejich ochranu rezignoval a naše biologicky nejbohatší lesy po svém spravují dřevaři, kteří za posledních dvacet let vykáceli většinu cenných starších porostů.“, říká Lukáš Čížek, jeden ze spoluautorů studie.

„Je zajímavé, jak hodně závisí druhové bohatství živočichů na bohatství rostlin“, říká Basset. „Toho lze prakticky využít, protože rostliny se počítají lépe než členovci. V minulosti jsme použili rozmanitost rostlin k odhadu celosvětového počtu druhů hmyzu a teď vidíme, že tato metoda byla správná“, podotýká Vojtěch Novotný, další spoluautor článku.

Tato studie potvrzuje prominetní postavení společného týmu Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity ve výzkumu ekologie tropického hmyzu, neboť se jedná v posledních deseti letech již o čtvrtý článek v časopisech Science či Nature vedený jedním z jeho členů.

 

 
Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×