Fellowship J. E. Purkyně
Předseda Akademie věd ČR na základě doporučení Akademické rady AV ČR udělil v roce 2015 Mgr. Martinu Kolískovi, Ph.D., Fellowship J. E. Purkyně na vědeckou činnost v oblasti výzkumu diversity jednobuněčných eukaryot, kultivačních technik, molekulární biologie, sekvenční metodologie a bioinformatiky (jazyk Python).
Cílem Fellowshipu J. E. Purkyně pro význačné perspektivní vědecké pracovníky je získat pro pracoviště AV ČR vynikající tvůrčí vědce ze zahraničí, a to jak vědce českého původu pracující dlouhodobě v zahraničí, tak špičkové vědce zahraniční, zpravidla mladší 40 let, a zajistit jim na pracovištích AV ČR přiměřené finanční ohodnocení. Fellowship J. E. Purkyně se poskytuje nejdéle na dobu 5 let.
Martin Kolísko v současné době působí na Univerzitě Britské Kolumbie na oddělení botaniky v Centru pro mikrobiální diverzitu a evoluci. Přínos dr. Kolíska spočívá v šíři jeho metodologických znalostí, které budou velkým přínosem pro výchovu budoucí generace vědců, neboť navrhovaný výzkumný program kombinuje „klasickou“ protistologii s molekulární biologií a bioinformatikou. Dr. Kolískovi se podařilo zavést jak technicky, tak ekonomicky efektivní protokol pro amplifikace cDNA a sekvenaci transkriptomů z jednotlivých buněk prvoků, který umožnuje studovat dosud nekultivované a nekultivovatelné organismy tvořící až devadesát procent diverzity. Dr. Kolísko spolupracuje s nadací Gordon and Betty Moore Foundation na identifikaci a odstraňování kontaminací v datech vzešlých z projektu Marine Microbial Eukaryote sequencing project (700 transcriptomů) a spolupracuje s řadou vědeckých týmů; je rovněž technickým poradcem pro EukRef (http://eukref.org/workshops/vancouver-workshop/advisors/).