HR Excellence in Science

BYCZ06-212 BeetleTrees - Brouci starých stromů a mrtvého dřeva – ochrana a tvorba stanovišť

 

Projekt
Brouci starých stromů a mrtvého dřeva – ochrana a tvorba stanovišť

Akronym: BeetleTrees

Registrační číslo projektu: BYCZ06-212

Program: INTERREG Bavorsko – Česko

Prioritní osa: Přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí

Specifický cíl priority programu: 2 - RSO2.7: Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury, a to i v městských oblastech, a omezování všech forem znečištění

Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Vedoucí partner projektu:

Biologické centrum AV ČR, v. v. i.

Projektoví partneři projektu:

Nationalparkverwaltung Bayerischer Wald

Hnutí DUHA - Friends of the Earth Czech Republic

Asociovaný partner projektu:

Správa Národního parku Šumava

Celkový rozpočet projektu:

1.051.335,44 €

Řešitel projektu za BC AV ČR, v. v. i.:

RNDr. Lukáš Drag, PhD.

Doba realizace:

01/2025 – 12/2027

Popis a cíle:

Projekt významně přispěje k zachování rozmanitosti saproxylických brouků, tedy ekologicky významné, ale ohrožené složky biodiverzity důležité pro správné plnění ekosystémových služeb a funkcí lesa. Realizace projektu zavede nejnovější, vědecky podložené přístupy a opatření na podporu biodiverzity na územích legislativně chráněných i obhospodařovaných soukromě.

K dosažení tohoto cíle přispěje přeshraniční spolupráce sestávající ze sady aktivit, které lze tematicky rozdělit do tří skupin:

1. Sběr a vyhodnocení informací týkající se výskytu a požadavků pěti deštníkových druhů brouků a odpovědi celého společenstva brouků na různé typy zásahů realizované v předešlých letech. Projekt zlepší znalosti o požadavcích ohrožených druhů, zhodnotí dlouhodobý vliv různých přístupů k péči o les na saproxylické brouky a přispěje k zacílení péče o staré stromy, které jsou významnými nositeli biologického dědictví i kulturní paměti krajiny.

2. Podpora zelené infrastruktury pomocí aktivních zásahů, které zajistí kontinuitu mikrostanovišť typických pro staré stromy a tím posílí populace ohrožených druhů brouků. Soubor plánovaných terénních opatření povede k vytvoření nových stanovišť, zlepšení stavu stávajících stanovišť a k urychlení přirozených procesů jejich vzniku ústící jak v okamžitý pozitivní vliv na biodiverzitu, tak i v průběhu následujících let.

3. Zapojení relevantních cílových skupin (soukromí vlastníci lesů, instituce z oblasti ochrany přírody, veřejnost) a diseminace výsledků. Získané informace z terénního výzkumu se promítnou do přeshraniční, koordinované koncepce ochrany významných druhů brouků, a do budování zelené infrastruktury pro jejich udržování a šíření v krajině, do níž budou zapojeni všichni relevantní hráči.

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×