BYCZ01-020 – Sumava Fish Jewels
Projekt Živé klenoty pod vodní hladinou Šumavy
Akronym: Sumava Fish Jewels
Registrační číslo projektu: BYCZ01-020
Program: Program INTERREG Bavorsko – Česko 2021–2027
Prioritní osa: 2 Přizpůsobení se změně klimatu a ochrana životního prostředí
Specifický cíl priority programu: 2 - RSO2.7 - Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury, a to i v městských oblastech, a omezování všech forem znečištění
Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Vedoucí partner LP1: Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Projektový partner PP2: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Projektový partner PP3: Nationalparkverwaltung Bayerischer Wald NPV-BW
Asociovaný partner k LP1: Správa Národního parku Šumava
Celkový rozpočet projektu:
1 436 936,25 €
Řešitel projektu za BC AV ČR, v. v. i.:
RNDr. Petr Blabolil, PhD.
Doba realizace:
1. 9. 2023 – 31. 8. 2026
Cíl projektu:
Hlavním cílem projektu je získat přesné poznatky na základě moderních a šetrných metod monitoringu. Na základě těchto údajů vypracovat společné dokumenty k nastolení koordinované koncepce ochrany přirozených populací indikačního druhu pstruha obecného ve volných vodách. Tímto dojde k posílení odolnosti populací vůči klimatickým změnám, zajištění zachování fungujících ekosystémů pro další generace a naplnění dlouhodobých cílů a koncepce programových oblastí (např. zásady hospodaření v obou národních parcích).
Tyto výstupy projektu budou komunikovány s institucemi odpovědným za správu vodních toků v programové oblasti za účelem zvýšení efektivity managementu. Obdobně budou výsledky projektu šířeny prostřednictvím médií rybářským podnikům, rybářským spolkům a sdružením, jakožto i široké veřejnosti a vzdělávacími institucemi.
Popis:
Projekt si klade za cíl přispět ke koordinované koncepci ochrany volných vod prostřednictvím ochrany populací vlajkového druhu pstruha obecného na české a německé straně Šumavy. Vlajkovým druhem je veřejnosti dobře známý, komerčně významný, a především klíčový druh pro stabilitu vodního ekosystému (vrcholový predátor a klíčový článek v životním cyklu kriticky ohrožené perlorodky říční) pstruh obecný. V oblasti Šumavy bude proveden detailní ichtyologický monitoring včetně genetických analýz vlajkového druhu a analýzy výskytu rybích parazitů pomocí neinvazivní environmentální DNA. Pokryto bude území s různým managementem (bezzásahové oblasti i sportovní rybářské revíry) v obou státech, neboť voda ani ryby hranice nerespektují, aby byly identifikovány významné populace zasluhující zvýšenou ochranu (centra ochrany s genetickou bankou v přirozeném prostředí) i populace silně postiženy vysazováním geneticky nepůvodních ryb (oblasti pod vysokým tlakem sportovního rybolovu). V programovém území dojde k výraznému zefektivnění rybářského managementu a přenosu zkušeností mezi správci krajinných území, ochránci přírody, rybářskými hospodáři a zájmovými spolky.