HR Excellence in Science
Datum: 17.04.2025

Náš student bodoval v krajském kole SOČ s výzkumem trypanosom

Vojtěch Fiedler, student českobudějovického gymnázia Česká, vyhrál krajské kolo Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oboru molekulární biologie a postupuje do celostátního kola. Svoji odbornou práci zaměřil na studium vlivu anti-parazitických látek na africké trypanosomy a výzkum realizoval v Laboratoři funkční biologie protist Biologického centra AV ČR pod vedením Michaely Kunzové.

V práci zkoumal cytotoxické účinky několika látek – včetně venturicidinu A nebo bedaquilinu – na parazity Trypanosoma brucei a T. evansi, kteří způsobují závažná onemocnění v subsaharské Africe. Jeho výsledky ukazují, že venturicidin A má silný inhibiční účinek na mitochondriální ATP syntázu těchto parazitů, a může tak být nadějným kandidátem pro další výzkum v oblasti léčby trypanosomiáz.

Biologické centrum dlouhodobě podporuje talentované studenty a vítá jejich zapojení do výzkumu. Vojtěchovi gratulujeme k úspěchu a držíme palce v celostátním kole!

 

 

Projekt byl veden v Laboratoři funkční biologie protist (doc. RNDr. Alena Panicucci Zíková, Ph.D.)

Anotace práce

Africké trypanosomy jsou krevní parazite způsobující závažná onemocněni. Cílem teto práce byla analýza cytotoxického účinku specifických látek na parazity Trypanosoma brucei a Trypanosoma evansi. Mezi testované látky jsme zahrnuli bedaquilin, epicatechin, catechin, proguanil a venturicidin A, což jsou látky, které ovlivňuji mitochondriální funkce parazita. Inhibiční koncentrace (IC50) těchto látek jsme stanovili pomoci resazurinového testu (tzv. alamar blue assay). Nejnižší hodnota IC50 byla změřena u venturicidinu A, který je tudíž vysoce potentní vůči trypanosomám, a naopak nejvyšší hodnoty IC50 vykazovaly skupiny catechinů. U látek bedaquilin a venturicidin A jsme dále testovali jejich vliv na předpokládané cíle v buňce, konkrétně na mitochondriální ATP syntázu. Jelikož tento enzymaticky komplex přímo ovlivňuje hladinu mitochondriálního membránového potenciálu v buňce parazita, rozhodli jsme se stanovit hladinu membránového potenciálu pomoci fluorescenčních indikátorů (TMRE u živých a Safranin O u permeabilizovaných buněk). Naše výsledky ukazuji, že bedaquilin neovlivňoval aktivitu ATP syntazy parazita Trypanosoma brucei, zatímco venturicidin A inhiboval její aktivitu při nanomolárních koncentracích. Poznatky teto práce mohou být klíčové pro další výzkum mechanismů působeni perspektivních látek na trypanosomy a přispět tím k novým a účinnějším léčebným strategiím.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×