Noc vědců na Biologickém centru: chemie světla, pitva myši i místo činu
Interaktivní pokusy, vědecké ukázky, prohlídky moderních přístrojů a technologií i nejrozmanitější hry, kvízy a dílničky. To slibuje Noc vědců v Českých Budějovicích na pátek 27. září všem návštěvníkům, kteří chtějí zábavně proniknout do světa vědy. Akce se koná od 17 do 22 hodin a slibuje nabitý program. Své brány otevře Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Biologické centrum Akademie věd ČR, Vysoká škola technická a ekonomická a Hvězdárna a planetárium České Budějovice. Vstup je zdarma.
Jedna z největších tuzemských vědeckých akcí, do níž se zapojuje přes 80 institucí v 50 městech České republiky, se letos inspirovala dílem Franze Kafky a za hlavní téma si zvolila Proměnu. Kafkova povídka Proměna, v níž se člověk promění v brouka, sice logice a světu vědy poněkud odporuje, metamorfóz je však věda plná. Proměna je základním hybatelem všech věcí ve vědě i ve světě živé a neživé přírody. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích, včetně nástupu umělé inteligence. A v tomto duchu se ponese i program v jihočeské metropoli s více než 130 položkami od vědeckých show, komentovaných ukázek, kvízů, workshopů, experimentů až po výstavy a přednášky. Veškerý program je zdarma a je dostupný na www.nocvedcu.cz.
Biologické centrum AV ČR nabízí pitvu myši, světelnou chemii i místo činu
Jak se zvuk přeměňuje na obraz pomocí sonarů, jak se vyvíjejí rostliny a mění DNA, jak si dokáže chemik hrát se světlem, jak se rozkládají odpadky, jak probíhá metamorfóza u hmyzu a vývoj u parazitů, to vše a mnohem víc si budou moci návštěvníci prohlédnout, vyzkoušet nebo osahat na Biologickém centru AV ČR. „Budeme si hrát s barvami, kreslit světlem nebo prohlížet komáry. Kdo chce skutečně zažít práci vědce na vlastní kůži, může se pustit do pitvy myši,“ říká Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR. Biologové na Noc vědců přizvali i několik externích partnerů: influenceři z platformy Vědátor povedou celovečerní talkshow se zajímavými jihočeskými výzkumníky; antropologové z Kriminalistického ústavu Policie ČR ukáží, jak postupují při identifikaci kosterních pozůstatků obětí a experti ze ZONEPI Research přivezou na Biologické centrum roboty a prozradí zajímavá fakta z jejich evoluce. Nebude chybět ani kultura. Díky projektu Budějovice2028 – Evropské hlavní město kultury a spojení s Divadelním spolkem J.K.Tyl České Budějovice se odehraje představení černého divadla Heřmánková víla.
VĚDÁTOR STAGE
Přijďte k našemu pódiu v hlavní budově Biologického centra nebo se dívejte on-line na platformách Vědátor.cz (Youtube, Twitch)
Vědátor vás provede tím nejzajímavějším z Biologického centra AV ČR.
Program:
17:00 - 17:20 Libor Grubhoffer: Život je samá proměna
17:30 - 17:50 Alena Panicucci Zíková: Jak se rozhoduje buňka
18:00 - 18:20 Jan Frouz: Jak malý řídí velké a naopak
18:30 - 18:50 Josef Duda: Jak se lidem vrací tvář (Kriminalistický ústav)
Tereza Šidláková: Když kosti mluví (Kriminalistický ústav)
19:00 - 19:20 Iva Mozgová: Kdo řídí naše geny?
19:30 - 19:50 Marie Vancová: Co oči nevidí, vidí elektronový mikroskop
20:00 - 20:20 Anna Hořejší: České Budějovice: Evropské hlavní město kultury – a vědy
20:30 - 21:00 Roman Kuchta: Něco mi vrtá hlavou... parazité jako nebezpeční vetřelci mozků
21:00 - 21:40 Ondřej Lenz: Spiderman, mutanti a mimozemšťané, aneb DNA ve filmu a v realitě
Projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice.