Alena Panicucci Zíková vstoupila do EMBO, evropské elity molekulární biologie
Molekulární bioložka Alena Panicucci Zíková z Biologického centra (BC) AV ČR se stala novou členkou Evropské organizace pro molekulární biologii (EMBO). To je prestižní organizace, která podporuje excelenci ve vědách o živé přírodě a sdružuje uznávané vědce z celého světa. V této elitní komunitě EMBO zasedá v současné době více než 2100 vědkyň a vědců z celého světa, z toho přesně 20 jich nyní působí v České republice.
Alena Panicucci Zíková řeší fascinující a přitom základní biologickou otázku – jak funguje komunikace uvnitř buňky. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní buněčný proces, na němž se podílejí nechvalně známé kyslíkové radikály, jejichž nadbytek způsobuje buněčný stres a rozsáhlá poškození, mohou mít nové poznatky přesah do mnoha odvětví biologie, včetně lidské medicíny. Mohou například pomoct rozkrýt podstatu přirozených procesů, jako je stárnutí a buněčná diferenciace, nebo podstatu neurodegenerativních nemocí či rakoviny. Právě mechanismus buněčné diferenciace zkoumá doktorka Zíková na jednobuněčném parazitovi, trypanozomě spavičné, kterého studuje už více než dvacet let. Během své kariéry spolupracovala s řadou významných zahraniční vědců včetně laureáta Nobelovy ceny Sira Johna E. Walkera, který se zabývá mitochondriemi - buněčnými továrnami na výrobu energie.
Od roku 2009 vede Alena Panicucci Zíková výzkumnou skupinu v Parazitologickém ústavu BC AV ČR, přednáší také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Jako postdoktorandka pracovala pět let v Seattlu v USA v Biomedical Research Institute. Hostovala v laboratořích na univerzitách v Cambridgi a Amsterdamu. V roce 2009 získala ocenění L´Oréal UNESCO pro ženy ve vědě a v roce 2010 Prémii Otto Wichterleho. Je držitelkou prestižního evropského výzkumného grantu ERC Consolidator.
Organizace EMBO (European Molecular Biology Organization) podporuje excelenci výzkumu, sdílení znalostí a spolupráci mezi vědci v oblasti molekulární biologie. Byla založena v roce 1964 a sídlí v Heidelbergu v Německu. EMBO nabízí různé programy a iniciativy, jako jsou výzkumné granty, stipendia, stáže, konference, workshopy a publikace ve vědeckých časopisech. Organizace se také věnuje podpoře kariérního rozvoje vědců, zlepšování vědeckého vzdělávání a zvyšování povědomí o výzkumu mezi veřejností.
Členství v EMBO je velmi prestižní a je udělováno vědcům, kteří dosáhli významných úspěchů ve svém oboru. Noví členové jsou nominováni a voleni stávajícími členy EMBO. Letos, na oslavu 60. výročí založení, přijala organizace 100 nových členů a 20 přidružených členů z celkem 37 zemí. „Noví a přidružení členové EMBO se významně podílejí na základním výzkumu v oblasti věd o živé přírodě a v mnoha případech jejich práce připravila půdu pro inovace, které zlepšily životy a životní podmínky na celém světě. Všem zvoleným co nejsrdečněji blahopřeji,“ řekla ředitelka EMBO Fiona Watt.
Z České republiky se novými členy stali čtyři vědci. Kromě Aleny Panicucci Zíkové to je Lumír Krejčí z Masarykovy univerzity v Brně, Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR (BIOCEV) a Leoš Shivaya Valášek z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Celkový počet členů působících v České republice tak stoupl na 20. Mezi nimi je i Julius Lukeš z Biologického centra AV ČR, který byl zvolen loni.
Kompletní seznam 120 nových členů je zveřejněn na stránkách EMBO.