Omezení stavů zvěře dává šanci chráněným motýlům na Pálavě
Dlouhé roky poukazují odborníci na nevhodné hospodaření v Milovickém lese v chráněné krajinné oblasti Pálava. Přírodovědci, mezi nimiž jsou i odborníci z Biologického centra AV ČR, kritizují především příliš intenzivní chov zvěře ve zdejších oborách Bulhary a Klentnice, kvůli kterému je zcela vypasena veškerá vegetace a hyne mnoho druhů rostlin a živočichů, včetně ohrožených a zákonem chráněných. Kvůli drastickému úbytku motýla jasoně dymnivkového dokonce Česká společnost entomologická podala v dubnu letošního roku trestní oznámení. V oborách hospodaří Lesy ČR, s. p. Na konci května ale přichází obrat. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vydala rozhodnutí o omezení chovu zvěře, které má ohroženým druhům zajistit lepší podmínky.
Na snímku kriticky ohrožený motýl jasoň dymnivkový. Foto: M. Vojtíšek
Nejnovější studie (Chytrý, Prokešová, 2020) změn vegetace Milovického lesa jasně prokázala zhoršení stavu v oborách, zatímco mimo obory tento trend pozorovaný nebyl. „Porovnávali jsme různé parametry, jako je pokryvnost bylinného patra, počet charakteristických druhů lesních biotopů nebo třeba počet chráněných a ohrožených druhů, a jejich změnu v čase na stejných místech v Milovickém lese v oborách a mimo ně. Z lesů v oborách postupně mizí vzácné a chráněné rostliny, několik druhů, jako je třeba hnědenec zvrhlý, vstavač nachový a zvonek boloňský, které zde prokazatelně rostly ještě po roce 2000, se v uplynulých letech nepodařilo dohledat. A další - divizna brunátná, kosatec nízký a třemdava bílá - jsou na pokraji vymizení,“ vysvětluje botanička Helena Prokešová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Cílem není obory zrušit, ale upravit způsob hospodaření. Chovaná zvířata totiž spasou doslova vše, na co narazí. Intenzita tlaku zvěře dosáhla míry, kdy přírodě vážně škodí. Proto jsme se rozhodli využít své pravomoci k regulaci hospodaření v oborách. Pevně věřím, že může být impulzem ke spolupráci mezi AOPK ČR a LČR na tom, aby se stav přírody v Milovickém lese z přírodovědného hlediska zásadně zlepšil,“ konstatuje Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Intenzita tlaku zvěře je patrná na první pohled u hranic obory. Foto: A. Florian
Odborníci, kteří hospodaření Lesů ČR v oborách v Milovickém lese dlouhodobě kritizovali, považují nynější rozhodnutí AOPK za úspěch. „AOPK svým rozhodnutím omezila intenzivní chov zvěře. Nestanovila výši cílových stavů zvěře, ale stav vegetace, kterého má být dosaženo. To je velmi rozumná strategie,“ komentuje entomolog Lukáš Čížek z Biologického centra AV ČR.
Milovický les je cenný zejména díky výskytu panonských dubohabřin a teplomilných sprašových doubrav, což jsou biotopy vzácné v celé Evropě – a právě ty jsou oborním chovem zásadně poškozovány. Jejich zhoršující se stav je dokumentován od 90. let minulého století. Výrazně se zhoršila i diverzita a množství vzácného hmyzu, pro který byly obory významným útočištěm, např. již zmiňovaných kriticky ohrožených jasoňů dymnivkových. Milovický les je také důležitou ornitologickou lokalitou. Žije tu například naše největší populace dudka chocholatého. Velký význam má pro dravé ptáky, ať už hnízdící nebo shromažďující se na nocovištích, jako jsou luňák červený, orel mořský a orel královský
„Oborní chov nemusí být na škodu, záleží ale na intenzitě. Chovaná zvěř – v tomto případě daňci, jeleni a mufloni - udržuje porosty v Milovickém lese světlejší, což vyhovuje mnoha druhům brouků vázaným na osluněné dřevo (např. tesaříkům a krascům). Zároveň zajišťuje v hojné míře přísun trusu, z čehož profitují společenstva koprofágních brouků, jako jsou např. chránění chrobák vrubounovitý nebo chrobák pečlivý,“ říká zoolog Pavel Dedek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Hospodaření v oborách na jižní Moravě je v poslední době kritizováno odbornou vědeckou a ochranářskou veřejností. Odborné společnosti poukazují na nevhodné způsoby hospodaření, které vedou ke ztrátě biologických kvalit těchto lokalit, např.:
Hospodaření Lesů ČR zlikvidovalo tisíce přísně chráněných motýlů v chráněném území, kritizují vědci,
Česká společnost entomologická: Tisková zpráva: ČIŽP hraje mrtvého brouka, odborná společnost se kvůli motýlům obrací na policii
Český Rozhlas Plus: Lesní závod Židlochovice podle entomologů škodí přírodě na Pálavě. Vědci se obrátili na policii.
Chytrý, K. & Prokešová, H. (2020): Změny vegetace v evropsky významné lokalitě Milovický les. Studie je k dispozici zde: https://www.ochranaprirody.cz/res/archive/261/073728.pdf?seek=1621412341
Text byl vytvořen s využitím zdroje AOPK, Správa CHKO Pálava.

Jasoň dymnivkový

Hnědásek osikový

Okáč jílkový

Frézovaná paseka

Optimální stav paseky

Holožír v oboře

Paseno - nepaseno