Biologické centrum slaví výročí
Přesně před 35 lety začal vyrůstat u Branišovské ulice v Českých Budějovicích komplex budov, kde dnes sídlí největší jihočeská vědecká instituce, Biologické centrum Akademie věd ČR, společně s Jihočeskou univerzitou.
Základní kámen stavby akademických budov byl položen 2. dubna 1980 při slavnostní události, na niž přijeli představitelé vědecké a politické sféry tehdejšího Československa. „Vybudovat nový velký vědecký komplex v jižních Čechách bylo politickým rozhodnutím z poloviny 70. let a znamenalo přestěhovat několik výzkumných ústavů včetně desítek vědeckých pracovníků z Prahy do Českých Budějovic,“ vysvětluje ředitel Biologického centra AVČR prof. Miloslav Šimek. Mnoha vědcům se z Prahy odcházet nechtělo a příliš nevěřili, že se přesun na jih Čech uskuteční, ale stěhování opravdu začalo na konci sedmdesátých let. V Českých Budějovicích se měly soustředit biologické a ekologické obory a postupně až do roku 1990 se sem přesunuly Entomologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav experimentální botaniky a Ústav krajinné ekologie s laboratořemi půdní biologie a hydrobiologie. Ještě než byly nové stavby pro výzkum hotovy, pracovali vědci v budově nedaleko nově vznikajícího areálu v ulici Na Sádkách, kde dodnes sídlí hydrobiologové a půdní biologové.
„Stavba začínala na zelené louce. Na začátku 80. let u Branišovské stály jen vysokoškolské koleje a budova agronomické fakulty,“ připomíná Pavel Pytel, tehdy stavební dozor a dnes provozní vedoucí Biologického centra AVČR, a rozhlíží se po areálu, v němž dnes stojí více než dvacet budov. První stavební etapa, při níž se vybudovaly objekty pro Entomologický a Parazitologický ústav, centrální administrativu, energocentrum a některé drobnější stavby, byla vědcům slavnostně předána do užívání 13. května 1985. V tomto roce již byla většina zamýšlených ústavů z Prahy přesunuta do Českých Budějovic. V Jihočeském biologickém centru pracovalo na 450 zaměstnanců, z toho přes 200 vědeckých a vysokoškolsky vzdělaných pracovníků.
Záhy byla zahájena druhá etapa, při níž se postavila budova Ústavu molekulární biologie rostlin, budova společných provozů, zahrnující biomatematické středisko, knihovnu, studovnu, přednáškový sál a učebny a vznikl také samostatný pavilon elektronové mikroskopie. Tyto stavby byly dokončeny v roce 1990. V tomtéž roce byla založena Jihočeská univerzita, na jejímž vzniku, obzvláště na vzniku Biologické, dnešní Přírodovědecké fakulty se velkou měrou podíleli pracovníci Biologického centra.
„Biologické centrum je dnes jedním z největších pracovišť ekologicky zaměřeného výzkumu v Evropě a má dobrou mezinárodní reputaci. Neustále pracujeme i na rozvoji našeho areálu. Vytvořili jsme dětskou skupinu pro děti zaměstnanců, v současné době budujeme přístavbu Parazitologického ústavu a letos v červenci plánujeme otevřít dendrologickou zahradu v zadní části areálu,“ dodává profesor Šimek.