V Českém Krumlově se setkají celebrity výzkumu klíšťat
Parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR pořádají tento týden ve dnech 26. – 27. 3. v Českém Krumlově mezinárodní pracovní setkání odborníků na výzkum klíšťat a lymské boreliózy. Setkání není velké co do počtu účastníků, zúčastní se jej celkem 60 vědců, nicméně je naprosto mimořádné tím, že se zde setkají nejuznávanější celebrity tohoto oboru z celého světa (USA, Velká Británie, JAR, Španělsko, Holandsko, Německo, Česká republika). Hlavním řečníkem je profesor Erol Fikrig z prestižní americké Yaleovy univerzity, který vyvinul první vakcínu proti lymské borelióze. Mezi dalšími účastníky figuruje také například profesorka Patricia Nuttall z Oxfordské univerzity, která za výzkum onemocnění přenášených klíšťaty obdržela Řád britského impéria (OBE).
Setkání organizují parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR, kteří se dlouhodobě zabývají výzkumem klíšťat a onemocnění přenášených klíšťaty a vyvinuli vakcínu proti klíšťatům pro domácí zvířata a chovný skot. Cílem tohoto pracovního setkání je výměna informací, které pomohou k vývoji univerzální lidské vakcíny proti lymské borelióze a dalším klíšťaty přenášeným onemocněním.
Workshop se koná v historických prostorách Prokyšova sálu v Českém Krumlově a je organizován v rámci evropského projektu MODBIOLIN (Agr.No.316304) financovaného 7. rámcovým programem EU.