Budeme se léčit pomocí střevních červů?
Biologické centrum Akademie věd a Jihočeská univerzita pořádají v úterý 10. března druhou vědeckou přednášku pro širokou veřejnost z cyklu Akademických půlhodinek ve studentském kostele v ul. Karla IV. 22 v Českých Budějovicích. Přednáška začíná v 15:00 hodin.
Tématem, které otevře Roman Kuchta z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR, jsou střevní paraziti člověka, ale tentokrát v jiném světle – ne jako ti, kdo škodí, ale naopak jako ti, kdo mohou být lidskému zdraví prospěšní. Přednáška s názvem „Budeme se léčit pomocí střevních červů?“ představí nejnovější poznatky o vlivu střevních parazitů na lidské zdraví; ukazuje se totiž, že cizopasníci mohou mít pozitivní vliv na zdraví člověka a mohou být prospěšní zejména při léčbě autoimunitních onemocnění.
Anotace přednášky
10. 3. Roman Kuchta: Budeme se léčit pomocí střevních červů?
Paraziti jsou všeobecně známi jako původci různých onemocnění. Ne vždy však víme, jak a jestli vůbec konkrétní paraziti škodí. To lze ověřit pouze experimentálními nákazami a vlastním pozorováním příznaků, což zkoušeli vědci sami na sobě od pradávna. Co přinesly poslední poznatky autoinfekcí člověka? Mohou mít někteří parazité i pozitivní vliv na lidské zdraví?RNDr. Roman Kuchta, Ph.D., je vědeckým pracovníkem laboratoře helmintologie na Parazitologickém ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. Zabývá se studiem parazitických červů (helmintů), zejména pak systematikou, biologii a fylogenezí tasemnic. Na Ostravské Univerzitě přednáší Úvod do parazitologie.
Více informací o cyklu Akademických půlhodinek zde.