O krok blíže ozdravnému pivu
Chmel obsahuje řadu látek, které by se daly využít v lékařství - některé z nich mají dokonce protirakovinné účinky. Jejich obsah v chmelu, případně ve výsledném pivu, je však velmi nízký. Vědecký tým z Českých Budějovice ale nyní objevil slibnou cestu, jak to možná změnit.
Řada látek obsažená v chmelu není důležitá jen při výrobě piva, ale má také léčivý potenciál. Příkladem jsou třeba hořké kyseliny a prenylflavonoidy. Ty mají protizánětlivé účinky, dají se využít jako sedativa či dokáží nahradit nedostatek hormonu estrogenu u žen při menopauze. V posledních letech se intenzivně studují protirakovinové účinky prenylflavonoidů. Bohužel množství těchto látek v chmelu je nízké a proto se již řadu let hledají cesty, jak jejich obsah či efektivitu jejich získávání zvýšit. Pozornost vědců se soustředí na studium dědičné informace chmelu s cílem co nejlépe poznat molekulární podstatu tvorby léčivých látek. V posledních letech se několika vědeckým týmům podařilo objevit některé geny (tzv. transkripční faktory), které se podílejí na řízení tvorby prenylflavonoidů a hořkých kyselin a byla provedena řada pokusů, jak tyto řídící geny ovlivnit. Doposud se ale nikomu nepovedlo připravit rostlinku chmele se zvýšeným obsahem těchto látek pro efektivní výrobu léčiv.
Mishra A., Duraisamy G., Khare M., Kocábek T., Jakse J., Bříza J., Patzak J., Sano T., Matoušek J. (2018) Genome-wide transcriptome profiling of transgenic hop (Humulus lupulus L.) constitutively overexpressing HlWRKY1 and HlWDR1 transcription factors BMC Genomics 19: 739. DOI: 10.1186/s12864-018-5125-8