Milan Říha a Jan Hrček mluví o svém výzkumu
Laureáti letošní Prémie Otto Wichterleho Milan Říha a Jan Hrček přijali pozvání do Českého rozhlasu, kde popisují svůj výzkum a s ním spojené zajímavosti.
Milan Říha pracuje na Hydrobiologickém ústavu BC AV ČR, kde se zabývá studiem života ryb v nádržích a hodnocením ekologické kvality vodních těles. Je specialistou na sledování prostorového rozmístění ryb v údolních nádržích, k čemuž používá nejmodernější techniku – poziční telemetrický systém. Jak tato technická novinka funguje a co už vědcům prozradila? Například to, že se ryby chovají nahodile a jako jedinci. V brzké době zodpoví ale i otázku, jaký vliv na ryby má úplněk.
Rozhovor si můžete poslechnout zde.
Jan Hrček vede novou Laboratoř experimentální ekologie v Entomologickém ústavu BC AV ČR. Jeho výzkum se zaměřuje na vzájemné soužití hmyzu a jeho přirozených nepřátel a může být využit v biologickém boji proti škůdcům. Jako jediný na světě bere výsek přírody do laboratoře a posluchačům prozrazuje např. i to, že slavný filmový zabiják vetřelec má v přírodě svou předlohu - parazitickou vosičku mšic.
Rozhovor si poslechnete zde.