Překvapivé zjištění: sumec požírá okouní jikry
Třicet let přijímané tvrzení o nepoživatelnosti okouních jikerných pásů bylo vyvráceno sladkovodním vrcholovým predátorem, sumcem velkým.
Po celá desetiletí byly okouní jikerné pásy považovány za nejedlý biologický materiál. Nicméně opakované nálezy v sumčích žaludcích prokazují, že sumcům tento materiál slouží jako standardní potrava. Toto zjištění výrazně rozšiřuje dosavadní poznatky o sumčím generalismu a rozšiřuje jeho niku do oblastí, které jsou ostatními predátory nevyužitelné. Porovnání dat z tenatních sítí a potápění ukázalo, že víceúrovňová predace, kdy sumec požírá jak jikerné pásy, tak samotné okouny, může mít pravděpodobně fatální dopad na okouní populace, minimálně na lokalitách s nedostatkem potravy.
Okouní jikerný pás
Více informací najdete v následující vědecké publikaci:
Vejřík L., Vejříková I., Kočvara L., Sajdlová Z., Chung S.H.T., Šmejkal M., Peterka J., Čech M. (2017). Thirty-year-old paradigm about unpalatable perch egg strands disclaimed by the freshwater top-predator, the European catfish (Silurus glanis). PLoS ONE 12(1): e0169000. doi:10.1371/journal..pone.0169000