eLife: K čemu je dobrý hemoglobin v klíštěcí potravě?
Homeostáze hemu a železa je u většiny eukaryotických buněk založena na rovnováze mezi biosyntézou hemu a jeho degradací. To ale není případ klíšťat, která ztratila schopnost hem syntetizovat i rozkládat.
Metoda in-vitro krmení klíšťat, původně vyvinutá na Univerzitě Neuchatel (Švýcarsko), umožńuje bez použití živých zvířat simulovat přirozené sání a přitom manipulovat složení potravy. Projekt Laboratoře imunologie vektorů Parazitologický ústavu, BC AVČR je (za využití silikonové imitace kůže a „kravího parfému“), zaměřen na identifikaci jednotlivých složek klíštěcí potravy, které jsou nezbytně důležité pro jejich fyziologii.
In vitro krmení klíšťat na plné krvi a séru bez hemoglobinu překvapivě ukázalo, že hemoglobin, který představuje 70% celkových proteinů krve, je nahraditelný jako zdroj aminokyselin pro produkci vajíček. Hostitelský hemoglobin je však nenahraditelný zdroj hemu, který je nutný pro úspěšnou embryogenezi a reprodukci klíšťat. Dále bylo experimentálně prokázáno, že hem z hostitelského hemoglobinu není zdrojem železa, nezbytného pro důležité metabolické procesy. Funkční studie založená na RNA interferenci dále odhalila, jak je hem klíštětem získáván a distribuován. Obsáhlá práce Jana Pernera a kolegů “Acquisition of exogenous haem is essential for tick reproduction” (eLIFE, 2016), významně rozšiřuje dosavadní znalosti o hemové auxotrofii klíšťat a podtrhuje význam metabolismu hemu a železa v cíleném výzkumu zaměřeném na boj proti klíšťatům a jimi přenášeným onemocněním.
Celý článek k přečtení zde: http://elifesciences.org/content/5/e12318v2
Perner J., Sobotka R., Šíma R., Konvičková J., Sojka D., Lagerblad de Oliveira P., Hajdušek O., Kopáček P. 2016: Acquisition of exogenous haem is essential for tick reproduction. eLife 5: e12318.