Hmyz má magnetický kompas
Schopnost vnímat geomagnetické pole představuje fascinující a dosud téměř neprobádaný biologický fenomén. Ptáci, motýli monarchové a mnoho dalších druhů živočichů je schopno rozpoznávat směr siločar geomagnetického pole.
Nedávné studie na transgenních octomilkách ukázaly, že fotosenzitivní protein Cryptochrome (Cry) se podílí na odpovědi na přítomnost magnetického pole, i když několikanásobně vyšší intenzity v porovnání s přirozeným geomagnetickým polem. Avšak Cry zprostředkovaná odpověď na magnetické pole přirozené intenzity a zejména na směrový vektor geomagnetického pole nebyla dosud prokázána u žádného organismu. Ptáci, motýli monarchové a mnoho dalších druhů živočichů je schopno rozpoznávat směr siločar geomagnetického pole, nicméně úloha Cry v tomto procesu nebyla dosud prokázána pomocí funkčních genetických metod.
Kombinací behaviorálních a reverzně genetických přístupů se nám poprvé podařilo jednoznačně prokázat úlohu Cry v reakci na směrový vektor přirozeného geomagnetického pole u dvou druhů hmyzu. Následně jsme pomocí experimentů se zakrýváním očí a imunohistochemické detekce identifikovali sub-retinální vrstvu gliálních buněk bohatých na Cry – pravděpodobné místo směrového magnetického kompasu u hmyzu.
Publikace: Bazalova O., Kvicalova M., Valkova T., Slaby P., Bartos P., Netusil R., Tomanova K., Braeunig P., Lee H.-J., Sauman I., Damulewicz M., Provaznik J., Pokorny R., Dolezel D., Vacha M. (2016) Cryptochrome 2 mediates directional magnetoreception in cockroaches. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America: published online 25 January 2016. DOI: 10.1073/pnas.1518622113
http://phys.org/news/2016-02-functional-biological-compass-linked-receptor.html