Biologové a speleologové vzali studenty do podzemí
Poznání podzemní řeky, jeskyní nebo výhled na panorama slovinských hor. To mimo jiné připravili odborníci pro 25 studentů z Gymnázia České Budějovice v Jírovcově ulici v závěru června.
V poslední červnový týden uspořádal Ústav půdní biologie (ÚPB) Biologického centra Akademie věd České republiky školu v přírodě pro 25 studentů gymnázia z Jírovcovy ulice. Tématem akce byl život v řekách, život v podzemí a speleologie. A není v Evropě lepší místo pro tento program než krasová oblast v okolí města Postojna ve Slovinsku.
Ubytování a báječné zázemí nalezli studenti ve výukovém centru „Center školskihi obškolskih dejavnosti“, Dom RAK, Rakov Škocjan blízko obce Cerknica. Organizátoři akce Ing. Václav Krištůfek z ÚPB společně s Mgr. Jarmilou Ichovou (vyučující na gymnáziu v Jírovcově ulici) a učiteli centra připravili bohatý program, který zahrnoval návštěvy takových krasových perel, jako je vysychající Cerknišske jezero, řadu jeskyň – jam (Planinska, Dimnicka, Škocjanska, Sveta a Lipišska jama), řeky Rak a dalších menších propadů, mostů, závrtů a důlních děl v okolí. Noční přívalový déšť v krasové oblasti v polovině pobytu přispěl ke vzedmutí řek, a tak studenti s úžasem sledovali podzemní divadlo mohutných burácejících vodních živlů.
Dimnicka a Lipišska jama jsou jeskyně přístupné pouze s horolezeckým zajištěním (na účastníky tak čekaly lana, ferraty – připravené skalní cesty, přilby či vlastní lampy), a tak si chlapci i děvčata ve věku 12 – 17 let užili i adrenalinové sestupy na dno jeskyně a kilometrový pochod řekou 200 metrů pod povrchem země. Aby studenti, skuteční zájemci o přírodu, lépe pochopili fungování celého krasového systému, vystoupali i do výšky 1 114 metrů na horu Slivnica a odtud pozorovali panorama horských masívů Javorniku, Nanosu, Snezniku a dohlédli až k Triglavu.
Součástí pobytu byly botanické a zoologické odběry, určování a diskuse nad odebraným materiálem přímo na lokalitách, nebo večer v laboratoři vybavené mikroskopy. Vidět v přirozeném prostředí jeskyně Macaráta jeskynního (Proteusanguinus) byla pak pro všechny účastníky expedice třešnička na pomyslném jeskyňářském dortu.
I tímto způsobem byly pracovníky ÚPB zúročeny dlouhodobé odborné aktivity, mezinárodní kontakty a nabyté znalosti o jeskynních ekosystémech.