prof. Ing. Jiří Kopáček, Ph.D.
Vedoucí vědecký pracovník
Oddělení hydrochemie a ekologického modelování
Hydrobiologický ústav
420387775878
jkopacek@hbu.cas.cz
Stará budova 229
Vliv znečišťování atmosféry a klimatu na cylky živin (C, N, P, S) v terestrických a vodních ekosystémech. Narozen: 1956 v Českých Budějovicích
Vzdělání & kvalifikace:
1980: Ing., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), Fakulta technologie paliv a vody, specializace technologie vody a životního prostředí
1998: Ph.D. (Vliv atmosférické depozice na acidifikaci a trofii povrchových vod horských oblastí), Ústav pro životní prostředí, Př.F, Univerzita Karlova, Praha.
2003: Doc. hydrobiologie, Biologická fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
2007: Prof. hydrobiologie, Př.F, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zaměsnání:
1980-1984: Podnikový vodohospodář, Calofrig, n.p. Borovany
1984 -1994: Samostatný odborný pracovník, Akademie věd ČR
1994 -1998: Vedoucí chemické laboratoře Hydrobiologického ústavu AVČR
1994-dosud: Odborný asistent (od 2003 docent, od 2007 profesor), Př.F Jihočeské univerzity
1998-dosud: Vědecký pracovník Biologického centra AV ČR, Hydrobiologický ústav
Současný výzkum: Koloběh živin v terestrických a vodních ekosystémech, dálkové přenosy polutantů atmosférou, zotavování ekosystémů z acidifikace, globální změny, interakce půda-voda a sediment-voda, modelování.
Projekty: Hlavní řešitel či spoluřešitel 7 národních (GAČR) či mezinárodních (NFM) projektů. Partner v 5 projektech EU zaměřených na výzkum horských ekosystémů (AL:PE2, MOLAR, EMERGE) a modelování vlivu globálních změn na jejich terestrické a vodní složky (EURO-LIMPACS, REFRESH).
Úprava vody a vodárenství (KBE/479)
Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Popis:
Druhy a chemické složení vod. Hlavní zdroje znečitování vod. Zdroje pitné a užitkové vody. Infiltrace, jímání podzemních a povrchových vod. Zásobování vodou. Požadavky na jakost pitné, užitkové a provozní vody. Úprava podzemních vod (odkyselování, odželezňování a odmanganování). Úprava povrchových vod (mechanické předčištění, usazování, zahušťování, flotace, filtrace, čiření, adsorbce a hygienické zabezpečení vody). Speciální technologie úpravy vody (iontoměniče, destilace, ultrafiltrace, reverzní osmóza, elektrodialýza, odsolování mořské vody, denitrifikace a příprava ultračisté vody). Úprava užitkové a provozní vody (zemědělství, stavebnictví, energetika a vybraná průmyslová odvětví). Základní procesy čištění komunálních a průmyslových odpadních vod (aktivace, biofiltry, anaerobní stabilizace, srážení).