Otevřená věda II

Pro všechny studenty mimopražských středních škol se zájmem o vědu je v rámci projektu Otevřená věda II (2010 - 2012) připravena řada stáží na pracovištích Akademie věd ČR. Na Ústavu molekulární biologie rostlin probíhají níže uvedené. Výsledky a zkušenosti ze stáže lze využít k sepsání práce SOČ (středoškolská odborná činnost), studentské seminární práce, či studentské vědecké práce, kterou je možno prezentovat na speciální studentské konferenci projektu Otevřená věda II. Bližší info na http://www.otevrena-veda.cz.
Aktuálně: Poslední kolo stáží je nabízeno v termínu září 2011 - leden - 2012. Uzávěrka přihlášek již proběhla, nicméně pokud vás téma stáže zaujalo a stáž není obsazená, pište na lenz@umbr.cas.cz.
1.32 Zdravotní stav soliterních stromů
Lektor: doc. RNDr. Karel Petrzik, CSc.
V české krajině najdeme mnoho soliterních stromů, které naši předkové vysazovali na krajích polí, křižovatkách cest a jiných významných místech. V sousedství těchto stromů se vystřídaly nejrůznější zemědělské plodiny, navštívilo je každý rok množství nejrůznějšího hmyzu. Mohlo se stát, že strom byl infikován nejrůznějšími patogeny a stal se postupně jejich rezervoárem. Chceme prostudovat zdravotní stav několika vybraných soliterních stromů z hlediska obsahu rostlinných virů. Základní testovací metodou bude namnožení úseků virových genomů in vitro pomocí specifických oligonukleotidů, jejich sekvenování a identifikace srovnáním se světovými databázemi.
aktuální stav stáže: OBSAZENO
student: Lenka Čurnová, gymnázium Jírovcova, České Budějovice
doba stáže: 2010 - 2012
1.53 Rostlinná virologie - detekce rostlinných virů molekulárními metodami
Lektor: Mgr. Ondřej Lenz, Ph.D.
Nejprve budou vysvětleny základy molekulárních metod vhodných pro zjištění virových patogenů. Kurz se poté zaměří výhradně na metody, které využívají pro detekci virů jejich nukleovou kyselinu. Demonstrovány a praktikovány (účastníky kurzu) budou nejprve různé postupy izolace virové nukleové kyseliny, poté její detekce/namnožení pomocí různých variant polymerázové řetězové reakce, reverzní transkripce, real-time PCR, apod. Z širokého spektra dalších "sofistikovanějších" metod pak budou probírány zejména metody využívající hybridizaci nukleových kyselin: dot-blot analýza a především moderní molekulární metoda detekce virů pomocí hybridizačních mikročipů (microarrays).
aktuální stav stáže: VOLNO
student: Barbora Kočvarová, gymnázium Jírovcova, České Budějovice
doba stáže: leden - květen 2010
1.54 Příprava a fenologická pozorování petunie cv. Andrea po vnesení chmelového faktoru typu Myb
Lektor: RNDr. Jaroslav Matoušek, CSc.
Připravit transgenní rostliny a zjistit možný vliv vybraného chmelového transkripčního faktoru Myb jako transgenu na morfogenezi a další fenotypové parametry u heterologního modelu petunie. Student si rozšíří některé znalosti v oblasti molekulární biologie, získá některé základní znalosti v oblasti manipulací s DNA, práce s bakteriemi E. coli a A. tumefaciens, získá znalosti v oblasti kultivace rostlin na médiích in vitro a při práci s rostlinnými explantáty. Naučí se jednu ze základních technologií transformace rostlin. Seznámí se s metodou PCR. Dále se student naučí ovládat vybraný software pro molekulární biologii. Předběžný program: - základní orientace a práce v laboratoři, bezpečnost práce a předpisy GMO -příprava médií pro kultivace a regenerace petunii - základy manipulace s bakteriemi A. tumefaciens LBA 4404, metoda listové infiltrace -studium literatury o syntéze a struktuře DNA a regulace genů, konzultace o základních pojmech -studium literatury o transformacích rostlin a o práci s GMO, -infiltrace kontrolních rostlin a vybraných transformantů selektovanými geny, příprava materiálu pro extrakce pigmentů, vyhodnocení infiltračních experimentů a analýz metabolomu, které budou provedeny ve spolupráci s Chmelařským institutem v Žatci. Zpracování výsledků, závěry analýz a posouzení vlivu aktivačních komplexů na spektrum fenolických látek u heterologního systému petunie, sepsání práce SOČ v rámci projektu dle osnovy konzultované s vedoucím práce. Docházka/školení minimálně 3 hodin týdně, možnost práce o některých víkendech pod dozorem vedoucího.
aktuální stav stáže: VOLNO
student:
doba stáže: