Prospěšný vliv toxické sinice na vodní bakterie
Vodní květy sinic produkující toxické látky zpravidla negativně ovlivňují vodní organismy včetně bakterií. Avšak naše studie prokázala prospěšný vliv vláknité fotoheterotrofní sinice Planktothrix rubescens (viz přiložený obrázek, ©T. Posch) na bakterie rodu Limnohabitans patřící mezi nejvýznamnější skupiny sladkovodních bakterií. P. rubescens vytváří husté a trvalé populace v metalimniu jezer, kde je dobře adaptována na omezené množství světla. Naopak u hladiny či v hlubších vrstvách vodního sloupce se v době stratifikace vyskytuje v mnohem menší míře. Pomocí nově vyvinutého postupu byla detailně zdokumentována a kvantifikována heterotrofní aktivita P. rubescens. Klíčovým faktorem ovlivňujícím aktivitu sinice a její dopad na bakterie byla dostupnost světla. Inkubace při vyšším světelném záření nebo ve tmě negativně ovlivnila aktivitu sinice a vedla k degradaci fotosyntetických pigmentů a k fragmentaci vláken v porovnání s optimálními světelnými podmínkami. Naopak přítomnost sinice vystavené stresu významně podpořila růst a metabolickou aktivitu bakterií rodu Limnohabitans v přírodním společenstvu bakterií i ve směsných kulturách. Toxické sinice tak mohou mít za určitých podmínek celkově prospěšný vliv na některé vodní mikroorganismy.
Práce byla částečně financována Grantovou agenturou České republiky (projekt GAP504/10/1534) a vznikla díky spolupráci Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR s Limnological station, Institute of Plant Biology, Kilchberg (Švýcarsko).
- Horňák K., Zeder M., Blom J.F., Posch T., Pernthaler J. (2012) Suboptimal light conditions negatively affect the heterotrophy of Planktothrix rubescens but are beneficial for accompanying Limnohabitans spp. Environmental Microbiology 14(3): 765-778. [IF = 5.537]http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1462-2920.2011.02635.x/abstract