Fellowship J. E. Purkyně pro M. Kotsyfakise
Předseda Akademie věd ČR na základě doporučení Akademické rady udělil v roce 2009 Fellowship J. E. Purkyně
- Dr. rer. nat. Lukáši Palatinusovi, ve Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i., na dobu pěti let s účinností od 1. 10. 2009 do 30. 9. 2014 na vědeckou činnost spojenou především s Projektem elektronového difraktometru,
- Michailu Kotsyfakisovi, Ph.D., v Biologickém centru AV ČR, v. v. i., na dobu pěti let s účinností od 1. 9. 2009 do 31. 8. 2014 na vědeckou činnost spojenou s vytvořením nové laboratoře zaměřené na genomiku a proteomiku klíštěcích slinných žláz umožňujících identifikaci molekul usnaňujících přenos patogenů (např. původce Lymské boreliózy a viru klíšťové encefalitidy)
Cílem aktivity Fellowship J. E. Purkyně pro význačné perspektivní vědecké pracovníky (uděluje se od roku 2004) je získat pro pracoviště Akademie věd ČR vynikající tvůrčí vědce ze zahraničí, a to jak vědce českého původu pracující dlouhodobě v zahraničí tak špičkové vědce zahraniční, zpravidla mladší 40 let, a zajistit jim na našich pracovištích přiměřené finanční ohodnocení. Předpokládá se, že tito pracovníci se v ústavech AV ČR stanou vůdčími osobnostmi nově vytvářených, nebo již existujících tvůrčích týmů. Vzhledem k tomu, že se tato aktivita obrací i k zahraničním vědcům, je pro tento typ podpory užito anglického označení „fellowship“. Pojmenování po J. E. Purkyňovi připomíná, že tento světový vědec českého původu pracoval až do svých 62 let v zahraničí, neboť doma mu nebylo nabídnuto odpovídající místo.