Invazní sršeň asijská se blíží k českým hranicím
Na entomology Biologického centra AV ČR se v poslední době často obrací veřejnost s dotazy na invazní sršně. Nedávno totiž vyšlo na toto téma v médiích několik článků, bohužel se ale často zaměňují dvě invaze různých druhů sršní. Která z nich se opravdu blíží do České republiky?
Z Číny se do západní Evropy v roce 2004 dostala spolu se zbožím Vespa velutina (sršeň asijská nebo také sršeň čínská), zdomácněla zde a pomalu se šíří do střední Evropy. Zatím se dostala do jihozápadního Německa a pokud bude její invaze pokračovat stejnou rychlostí, zhruba za tři roky překročí hranice Česka. Vespa velutina je hodně tmavá a menší než naše srseň obecná (Vespa crabro). V evropské přírodě nemá přirozené nepřátele.
K druhé sršní invazi z Asie, tentokrát ale do USA, došlo v loňském roce. Do státu Washington se s mezinárodní dopravou dostala sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), což je největší druh sršně na světě. Dělnice dosahují délky minimálně 3 cm a královny mohou měřit až okolo 5,5 cm a mít rozpětí křídel i více než 7,6 cm. Žihadlo měří 6 mm, hlava je relativně masivní a celá tmavě žlutá až oranžová.
Oba invazní druhy sršní jsou známé tím, že s oblibou likvidují včelstva. Jsou také o něco agresívnější než sršeň obecná, takže poměrně často útočí i na člověka.
Zdroje:
Autor: Yasunori Koide, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72940462
Autor: Siga – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12029621