44. ročník mezinárodního agrosalonu s výstavou zemědělské techniky, zvířat a produktů se uskuteční 24.–29. srpna 2017 v Českých Budějovicích. Společná expozice Biologického centra AV ČR, v. v. i. a Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ, z. s. bude v pavilonu B4. Členové spolku a také zástupci redakce Moderního včelaře zde nabídnou poradenství v chovu včel, nové technologie a zařízení a prodej publikací včetně DVD a časopisu Moderní včelař. Novinkou je spoluúčast studentů Jihočeské univerzity v součinnosti s Biologickým centrem Akademie věd ČR, kteří se pod vedením doc. Mgr. et Mgr. Štěpána Ryby, Ph.D., aktuálně zabývají apidologickým výzkumem, a budou o něm veřejnost informovat s cílem přenést výsledky výzkumu do praxe. Výstaviště v Husově ulici 523/30 je otevřeno denně od 9.00 do 18.00 hod., 29. 8. jen do 17.00 hod.
Výstup:
Agrosalon Země Živitelka, , přilákal 109 278 lidí, nejvíce od roku 2005, a představilo se zde 550 vystavovatelů.
(Zdroj: České noviny, 29.8.2017)
Letos se zde představilo i Biologické centrum AV ČR, Laboratoř aplikované entomologie s prezentací apidologického výzkumu. Prezentace proběhla ve stánku PSNV-CZ, v pavilonu B4.
K pozorování bylo několik preparátů včely a roztoče, kde bylo možné vidět živé, v dalších dnech pak již jen mrtvé, roztoče Varroa destructor. Dále bylo možné na přiložených letácích a posteru najít informace o aktuálním výzkumu včel a čmeláků Dr. Štěpána Ryby a jeho studentů. Prezentován byl i elektronický přístroj vyvinutý v naší laboratoři, umožňující v reálném čase zapisovat na disk naměřené hodnoty uvnitř úlu. Mezi měřené hodnoty patřila hmotnost, vlhkost, teplota a tenze par organických kyselin.
Mezi nejobdivovanější exponáty patřily především mikroskopy s preparáty a pozorovací úl s živými včelami, kde bylo možné vidět za sklem včelí matku, pracující dělnice, včelí plod a uložené zásoby. Prezentované mini-včelstvo za sklem bylo infikováno Virem deformovaných křídel (Deformed Wing Virus – DWV), proto bylo možné detailně pozorovat i příznaky na včelách.
Akce byla finančně podpořena z projektu Strategie AV21, program "Rozmanitost života a zdraví ekosystémů", aktivita Zdraví opylovači.