Akademické půlhodinky 7. cyklus
Pestrou směs zajímavých témat z nejrůznějších vědních oborů přináší sedmý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky, který společně připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. V celkem deseti přednáškách představí odborníci z obou institucí výsledky své výzkumné práce a další zajímavosti ze světa současné vědy. Cyklus začíná 11. 10. 2016 a přednášky se konají každé úterý v 16 hodin ve studentském kostele v ulici Karla IV. č. 22 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.
Program:
Anotace
11.10. Kateřina Sam: (Nejen) ptačí predátoři a jejich kořist na Papui-Nové Guineji Napínavou hru na schovávanou - přesně takovou často hraje kořist s predátory. Ruleta života a smrti je neúprostně roztočena i mezi hmyzem a jejich predátory, kteří jsou v některých oblastech obzvláště hojní a nenasytní. Netopýři, ptáci či mravenci? Ti všichni mají v různých prostředích světa i v různých typech lesa různou druhovou bohatost a hustotu. Co se stane, když tito predátoři z lesa zmizí? Jaký dopad budou mít takové změny na společenstva hmyzu a rostlin, kterými se hmyz většinou živí? Během přednášky odpovím nejen na tyto otázky, ale prozradím například i to, že ptáci čenichají a že rostliny jsou pěkní žalobníčci, kteří dělají hru na schovávanou pořádně zajímavou. Nakonec odhalíme i zákulisí těchto výzkumných projektů na Papui-Nové Guineji, a problémy s nimiž se potýkáme. Něco nenajít (například své asistenty) není totiž v podmínkách tropického deštného lesa Nové Guineji vůbec složité.
|
18.10. Miloš Tichý: Srážka s planetkou - mýtus či realita ? Je nebezpečí spojené se srážkou s planetkami reálné nebo jde pouze o sci-fi?
|
25.10. Kateřina Jirků-Pomajbíková: Střevní parazité jako lék? Léčba pomocí střevních červů? Zní to jako šílený nápad. Poslední století se moderní medicína snažila z lidského těla důsledně vymýtit všechny cizopasníky – a úspěšně. Avšak v návaznosti na velký nárůst imunitně zprostředkovaných onemocnění (jako je např. Crohnova choroba, různé alergie nebo revmatoidní artritida) v naší populaci, přicházejí vědci s radikálním obratem. Ukazuje se, že někteří parazité člověku neškodí, naopak mu mohou prospět. Tyto poměrně nové myšlenky ověřujeme v laboratořích Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR, kde studujeme neškodlivé parazity a jejich vliv na imunitní systém člověka a související střevní onemocnění (např. Crohnovu chorobu).
|
1. 11. Antonín Vejčík: Ovce jako živá sekačka Význam chovu ovcí je široký. Ovce kromě vlny, masa, mléka poskytují i užitek v oblasti ekologie. Na malých parcelách nám spásáním trávy šetří práci. V malochovech k výživě ovcí stačí pastva. Velikost spásané plochy na 1 ovci je závislá na kvalitě porostu..Ovcím poskytujeme po celý rok minerální liz a samozřejmě vodu. Ovcím můžeme připravit jednoduchý přístřešek a to především jako ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami v době porodů (bahnění). Dvakrát ročně ošetřujeme paznehty, a aplikujeme léčiva proti vnitřním parazitům. Pro hobby chov je vhodné plemeno ouessantská ovce. Je to nejmenší plemeno ovcí na světě. Velmi odolná plemena jsou naše národní plemena – šumavská a valašská ovce. Z masných plemen je vhodné plemeno suffolk, texel. Mléčné plemeno pro malochov je vhodná východofríská ovce. Volba plemene záleží na stanovišti, na možnostech chovatele a jeho zkušenostech z chovem ovcí. |
8.11. Karel Petrzik: (Staro)nový způsob boje s bakteriemi a houbami
Objevením penicilínu nastala pro člověka doba antibiotiková a problém řady lidských a zvířecích bakteriálních onemocnění tím byl zdánlivě vyřešen. Příroda však vždy tahá za delší konec provazu a tak s nezastavitelným šířením rezistentních bakterií v prostředí stojíme opět před stejným problémem: jak eliminovat nechtěné bakterie? Na příkladech přirozených nepřátel bakterií a hub chceme ukázat perspektivy a účinky nového způsobu boje proti těmto organismům.
|
15. 11. Aleš Nováček: Vraždy ve světě - pohled očima geografa Přednáška se zamýšlí nad rozdíly v četnosti vražd (počtu vražd v přepočtu na populaci) v jednotlivých oblastech světa a snaží se objasnit, jaké ekonomické, demografické, sociokulturní a politické faktory tuto skutečnost ovlivňují. Které regiony světa a proč jsou z hlediska vražd více rizikové a jak si v tomto srovnání stojí Evropa a Česko? Kdo je nejčastější obětí, jaký podíl mezi obětmi předtavují ženy a jaký kde převažuje způsob vraždy? Ač téma morbidní, přesto geografické!
22. 11. Oldřich Nedvěd: Zabíjení mezi něžnými slunéčky Slunéčka jsou jako jedni z mála brouků veřejností oblíbená a považovaná za něžná stvoření. Jsou to však nelítostní dravci, kteří nejenže zaživa požírají mšice a jiný drobný hmyz, ale vrhnou se i jedna na druhou. Proti vlastním nepřátelům používají biologické zbraně ve formě mikrosporidií a chemické zbraně – alkaloidy. Ukázalo se, že alkaloid harmonin z invazního slunéčka východního má také vysokou antimikrobiální aktivitu a zkoumá se jeho využití v lékařství.
|
29. 11. Martin Weis: Sonda do cesty reformace, aneb od renesančního Říma k Martinu Lutherovi Za jakýsi pomyslný bod na časové ose dějin lidstva, od kterého se počítá v náboženské oblasti novověk, je udáváno datum 31. 10. 1517, den kdy univerzitní učitel a augustiniánský mnich Martin Luther přibil svých 95 tezí na vrata univerzitního chrámu ve Wittenbergu. Nejspíše je to pouhá legenda zaznamenaná až Melanchtonem v roce 1546, ale obraz Martina Luthera přibíjejícího pergamenový svitek kladivem na chrámová vrata byl tak často zobrazován, že se stal i v současnosti nejznámějším zobrazením tohoto náboženského reformátora. Co způsobilo tak rychlý rozmach jeho myšlenek? Skutečně to byl jen knihtisk, díky kterému myšlenky již nebyly uvězněny do drahocenných ručně psaných foliantů, nýbrž se šířily neuvěřitelnou rychlostí a v masovém měřítku? Na tyto otázky budeme hledat odpověď v přednášce, na kterou jste všichni srdečně zváni.
|
6.12. Jiří Jirout: Komentovaný výlet do půdního mikrosvěta Půda, po které chodíme a kterou využíváme, je osídlená nesmírným množstvím malých, pouhým okem neviditelných organismů. Vědci z Biologického centra AV ČR tyto mikroorganismy dlouhodobě studují a vytvářejí jejich rozsáhlé sbírky. Během komentovaného výletu do půdního mikrosvěta se seznámíte s jeho hlavními obyvateli. Zjistíte podrobnosti o nejčastějších, nejzajímavějších nebo nejznámějších zástupcích jednotlivých skupin mikroorganismů. Součástí prohlídky budou i informace, jak tyto poznatky může lidstvo využívat v každodenním životě nebo jak lidská činnost mikrosvět ovlivňuje a jaké mohou být následky.
|
13. 12. Jaroslav Dibelka: Romská otázka - problém dnešní doby? Cikáni a jejich život na jihu Čech v první polovině 18. století Romská otázka patří k velmi hojně diskutovaným tématům snad ve všech typech dnešních médií. Někdy bývá líčena jako typický problém současnosti. Jak však vypadalo soužití s příslušníky této minority v minulosti? O tom si budeme vyprávět na přednášce, přičemž se zaměříme na období první poloviny 18. století, kdy bylo její pronásledování nejostřejší. S překvapením možná dojdeme k závěru, že některé vzorce chování se ani napříč staletími nemění.
|