Vědci z Biologického centra připravují parametry pro vznik srážecí stanice na přehradě Jordán v Táboře
Tisková zpráva ze dne 4. května 2015
Zlepšení jakosti vody v Jordánu. To je hlavní cíl připravovaného záměru na vybudování koagulační (srážecí) stanice na přehradě Jordán v Táboře. Projekt chystá město Tábor a jako poradní orgán si přizvalo českobudějovické vědce z Biologického centra Akademie věd ČR. Koagulační stanice má bojovat proti řasám a sinicím, které tvoří na nádrži nevzhledný zelený vodní květ.
Aby byla koagulační stanice účinná, musí být ušita vodní nádrži přesně na míru a zcela zásadní je rovněž správné provozování stanice podle vlastností dané přehrady. A právě v této oblasti zhodnotí své know-how českobudějovičtí hydrobiologové. Výzkumu nádrží a přehrad se tito vědci věnují už bezmála půl století a konkrétně kvalitu vody v Jordánu začali sledovat již v roce 1999. Zároveň už mají zkušenosti s podobným opatřením na Brněnské přehradě, kde navrhovali parametry pro provoz koagulační stanice. „Naším úkolem bude zpracovat podklady, na jejichž základě bude moci město Tábor vypsat výběrové řízení na projektanta zařízení. Budeme figurovat jako konzultanti, kteří navrhnou, kde stanice bude, jak bude vypadat, jakým způsobem se bude provozovat, a podobně,“ uvedl Jakub Borovec z Hydrobiologického ústavu Biologického centra s tím, že detailní vyprojektování a posléze stavbu koagulační stanice budou mít za úkol vysoutěžené firmy.
Cílem koagulační stanice je srážení fosforu, který se do vodní nádrže dostává hlavně ze špatně čištěných komunálních odpadních vod a dále z rybářského hospodaření v povodí. Fosfor je základní živinou pro řasy a sinice, a protože je ho ve vodních nádržích a tocích příliš mnoho, dochází k častému přemnožení řas a sinic. Proto je potřeba fosfor řasám a sinicím znepřístupnit.
„Dělá se to tak, že se fosfor pomocí chemikálií, běžně používaných na úpravu pitné vody, srazí na sraženinu, v tomto případě na sraženinu hydratovaných oxidů železa. V této formě je pak fosfor pro řasy a sinice obtížně dostupný. Sraženina klesne ke dnu a dál odtéká voda bez fosforu,“ vysvětluje princip koagulační stanice Jakub Borovec.
Kontakt:
RNDr. Jakub Borovec, Ph.D., vědecký pracovník, Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR, 605159995, jborovec@hbu.cas.cz
Mgr. Daniela Procházková, referentka publicity, Biologické centrum AV ČR, 778468552, daniela.prochazkova@bc.cas.cz