Dravé ryby a biomanipulace vodních nádrží
Dravé ryby a biomanipulace vodních nádrží
Dravé ryby a biomanipulace vodních nádrží
Početné populace dravých ryb mohou skrze působení na nižší články potravního řetězce pozitivně ovlivňovat jakost vody v jezerech a nádržích. Z tohoto důvodu jsou dravé ryby často vysazovány například do vodárenských nádrží, jako součást tzv. biomanipulačních opatření. Rozsáhlé ichtyologické průzkumy realizované dle jednotné metodiky v letech 2006 až 2009 pracovníky Biologického centra AV ČR umožnily analyzovat skladbu rybích společenstev a vyhodnotit význam dravých ryb v 13 českých a třech holandských hlubokých nádržích. Předpokládaný negativní vztah mezi množstvím dravých ryb a množstvím planktonních řas nebyl v českých nádržích prokázán. Vodárenské a víceúčelové nádrže hostily podobná množství dravých ryb. Nadměrné živinové zatížení, společenstva fytoplanktonu dominovaná sinicemi, chybějící vodní makrovegetace a ilegální rybolov jsou faktory, které oslabují funkční roli dravých ryb v českých nádržích. Na rozdíl od českých nádrží, dravé ryby v holandských vodárenských nádržích tvořily dominantní složku rybích společenstev a významnou měrou přispívaly k udržení dobré jakosti vody. Z výsledků studie vyplývá, že manipulace potravních sítí založená na vysazování dravých ryb nemůže významným způsobem snížit množství fytoplanktonu v eutrofních nádržích s nadměrným vnějším přísunem živin.
Práce byla finančně podpořena Ministerstvem zemědělství České republiky (Národní agentura pro zemědělský výzkum, projekt QH81046) a Evropským sociálním fondem ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, projekt CZ.1.07/2.3.00/20.0204).
Vašek M., Prchalová M., Peterka J., Ketelaars H.A.M., Wagenvoort A.J., Čech M., Draštík V., Říha M., Jůza T., Kratochvíl M., Mrkvička T., Blabolil P., Boukal D.S., Duras J., Kubečka J., 2013: The utility of predatory fish in biomanipulation of deep reservoirs. Ecological Engineering 52: 104-111. http://dx.doi.org/10.1016/j.ecoleng.2012.12.100