Jihočeští vědci zkoumají komunikaci buněk u octomilky obecné
Spolupráce Jihočeské univerzity s partnerskou univerzitou v Linci nese dobré ovoce. Do vybraného vědeckého týmu z českobudějovické Přírodovědecké fakulty, který zkoumá vzájemnou komunikaci buněk u octomilky obecné, se totiž dostala i studentka z Rakouska.
Cílem projektu, který získal vysoce prestižní grant od Evropské organizace pro molekulární biologii, je posunout výzkum rakoviny dál.
Na otázku, podle jakých kritérií si mladé lidi pro takový výzkum vybrala, odpověděla Alena Krejčí z katedry molekulární biologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity slovy: „Důraz jsem kladla hlavně na to, aby byli nadšení a věda jako taková je bavila. Není důležité, aby hodně věděli přesně o zkoumané problematice, protože to během několika dnů naučí, přečtou si to v učebnicích nebo vědeckých článcích. Je ale potřeba, aby byli chytří a věděli, jak experiment postavit, vyhodnotit a bavilo je to.“
„Bohužel věda se někdy neptá na čas. Člověk musí přijít něco si dodělat i v sobotu na hodinku, protože tím ušetří dva dny času příští týden. Pokud je člověk nadšený, tak na tyto maličkosti vlastně nehledí,“ dodala Alena Krejčí.
Octomilka obecná je drobná muška, která má ráda kvasinky v ovoci. V našich domácnostech ji můžeme zpozorovat třeba na mísách s ovocem nebo u odpadkových košů, kde slupky z jablek končí.Pro vědce ale tato muška představuje velmi starý modelový objekt, který se rychle rozmnožuje a je navíc levný. Navíc má řadu vlastností, které mohou studovat s cílem pochopit, jak některé procesy probíhají v lidském těle.
Ředitel Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích František Sehnal Českému rozhlasu potvrdil, že se tu výzkumem octomilky zabývají už přes deset let: „Souvisí to s návratem některých našich bývalých studentů ze zahraničí, ti sem tuto tématiku znovu přinesli. V době komunismu se octomilka ocitla na černé listině, protože přišla z Ameriky. Nikdo se jí prakticky nezabýval. Postupně se výzkum obnovoval a zrovna u nás je na výborné úrovni, určitě nejlepší v republice. V některých aspektech plně srovnatelný se západní Evropou, kde vedou Švýcaři, Angličané a blížíme se Američanům.“Vědecká skupina pod vedením Aleny Krejčí z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity získala pro výzkum komunikace buněk u octomilky obecné tříletý grant od Evropské organizace pro molekulární biologii.