Úhoří ataky - nový způsob odhadu početnosti a distribuce úhoře říčního (Anguilla anguilla) pomocí tenatních sítí
Úhoř říční (Anguilla anguilla) patří mezi druhy ryb, které se velmi obtížně sledují, a to díky komplexitě životního cyklu úhoře, záhadnému chování, hadovitému tvaru těla, schopnosti vylučovat sliz a výborným manévrovacím schopnostem. Například do tenatních sítí se úhoř uloví extrémně vzácně podobně jako vodní ptáci, žáby, užovky a srnky. Během mnoha let vzorkování ryb pomocí tenatních sítí v našich a holandských vodách jsme zaregistrovali v sítích specifické zámotky, které obsahovaly částečně zkonzumované rybky. Usoudili jsme, že tyto zámotky jsou výsledkem útoků úhořů na ryby už zachycené v síťovině a nazvali jsme je úhoří ataky. Úhoř totiž patří mezi druhy živočichů, kteří nedokáží velkou kořist rozkousat na menší kousky, ale pomocí rotačního pohybu celého těla sousta z těla kořisti oddělují. Stejný způsob rotačního krmení byl popsán i u ostatních úhořovitých druhů a dalších 20 druhů ryb, dále u obojživelníků s hadovitým tvarem tělem a krokodýlů.
Když jsme porovnali početnost úhořích ataků v tenatních sítích s početností úhořů ulovených aktivními prostředky (zátahové sítě a traly), objevili jsme mezi těmito početnostmi signifikantně pozitivní vztah (Spearmanův R 0,604). Tento vztah nám může posloužit k hrubému přepočtu úhořích ataků z tenat na početnost úhoře na jednotku plochy či objemu lovené nádrže. Mezi úhořem nejčastěji napadanými rybkami byli mladí jedinci okouna říčního (Perca fluviatilis), candáta obecného (Sander lucioperca), plotice obecné (Rutilus rutilus), korušky obecné (Osmerus eperlanus) a malého druhu ježdíka obecného (Gymnocephalus cernua) do standardní délky těla 10 cm. Z těchto druhů úhoř preferoval candáta a spíše se vyhýbal útoků na plotici a korušku. Pravděpodobným důvodem pro výběrovost kořisti byla distribuce kořisti spíše než velikostní výběrovost. Úhoři útočili na ryby v sítích během noci, a to zejména až po půlnoci. Úhoří ataky nebyly rozmístěny rovnoměrně napříč habitaty ve sledovaných nádržích, ani geografických oblastech a mezi roky. Frekvence ataků byla vyšší v bentických habitatech v porovnání s pelagickými habitaty. V holandských nádržích byly ataky častější než v českých vodách, což odpovídá obecnému poklesu početnosti úhořů se stoupající vzdáleností od moře. Množství ataků dále výrazně klesalo během doby studie, tj. v období 1998-2008. Úbytek v čase koresponduje se současným prudkých úbytkem úhoře v evropských vodách, mezi jehož nejčastěji citované důvody patří nadměrný rybolov, bariéry pro migrace zpět do moře, změny v oceánografických podmínkách, ztráty a znečištění stanovišť, snížená produkce monté, nákazy plynového měchýře krevnatkou úhoří (Anguillicola crassus), predace kormorány, špatná kondice úhořů ve tření, vysazování monté do oblastí nepůvodního výskytu a snížená dostupnost potravy spojená s reoligotrofizací sladkých vod. Díky tomu je v současnosti na Červeném seznamu IUCN úhoř mezi kriticky ohroženými druhy.
Naše studie ukázala, že úhoří ataky mohou s úspěchem sloužit jako nový, jednoduchý a mírný prostředek monitoringu úhořů pomocí tenatních sítí. Tenatní sítě patří v Evropě mezi velmi rozšířené způsoby vzorkování rybích populací, a tak má zaznamenávání úhořích ataků velký potenciál
Výstup:
Prchalová, M., Kubečka, J., Říha, M., Čech, M., Jůza, T., Ketelaars, H.A.M., Kratochvíl, M., Mrkvička, T., Peterka, J., Vašek, M., Wagenvoort, A.J., 2013. Eel attacks - A new tool for assessing European eel (Anguilla anguilla) abundance and distribution patterns with gillnet sampling. Limnologica 43, 194-202. doi:http://dx.doi.org/10.1016/j.limno.2012.09.003.