Popis mechanismu lovení ryb do tenatních sítí
Na základě experimentů provedených na dvou českých nádržích v roce 2008 jsme vyvinuli nový přístup hodnocení vzorků ryb pořízených pomocí tenatních sítí. Model tenatního úlovku je postaven tak, že rozlišuje mezi vlivy saturace sítě, aktivity ryb a vyplouvání ryb už zachycených v sítích. Krom těchto vlivů jsme sledovali vliv délky expozice sítí (2, 5, 8, 11 a 13 hod) a doby vzorkování (srpen vs. září). Výsledky ukázaly, že saturace stejně jako vyplouvání krátkodobě zachycených ryb ze sítí jsou důležité aspekty lovu ryb do tenatních sítí, které se vyskytují při každém použití a narušují tak předpoklad lineárního vztahu mezi úlovkem sítě a množstvím ryb. Proto jsme vytvořili konverzní tabulku, pomocí které se dá určit míra ulovitelné biomasy ryb na dané lokalitě. Dále jsme vyvinuli metody konverze úlovků mezi různě dlouhými časy expozice sítí. Tenatní sítě patří mezi nejrozšířenější vzorkovací metodu ve výzkumu ryb stojatých vod, a tak tyto výsledky pomáhají lépe pochopit proces zachytávání ryb do tenatních sítí a zlepšují interpretovatelnost a důvěryhodnost této metody v porovnání s dalšími vzorkovacími prostředky a v mapování rybích společenstev obecně.
Prchalová, M., Peterka, J., Čech, M., Kubečka, J., 2013. A simple proof of gillnet saturation. Boreal Environment Research 18, 303-308.
Prchalová, M., Mrkvička, T., Peterka, J., Čech, M., Berec, L., Kubečka, J., 2011. A model of gillnet catch in relation to the catchable biomass, saturation and soak time. Fisheries Research 107, 201-209.
Prchalová, M., Mrkvička, T., Kubečka, J., Peterka, J., Čech, M., Muška, M., Kratochvíl, M., Vašek, M., 2010. Fish activity as determined by gillnet catch: A comparison of two reservoirs of different turbidity. Fisheries Research 102, 291-296.